PROPOLİS NEDİR?

Uzakdoğu ülkelerinde başlayan ve dünyada hızla gelişen arı ürünleri ile tedavi yöntemleri hızla yaygınlaşmaktadır. Japonya, Doğu Asya ülkeleri, Amerika, Kanada gibi ülkelerde apiterapi (arı terapi) merkezleri kurulmuştur. Günümüzde giderek doğal ürünlerle beslenme ve yaşamın her alanında doğal ürünlerden daha fazla yararlanma düşüncesi artarken, ülkemizde isim olarak bilinmese de insanlarımız yıllardır çeşitli arı ürünleri sayesinde şifa bulmuşlar ve koruyucu hekimlikte kullanmışlardır.

Propolis'i eski yunan yazıtları kür olarak tanımlarken, hekimlikte 300 yıl gibi bir zaman propolisi kullanarak bu mucizevi maddeyi propolis (şehrin öncüsü) olarak isimlendirmekten de geri kalmamışlardır. Propolis zengin kimyasal yapısı ile bir çok ilacın aktif maddesini doğal olarak bünyesinde bulundurmaktadır.

Propolis, arının kovandaki delikleri, çatlakları kapatmak, zararlı bakterilerilerden, virüs ve mantarlardan korunmak, kovan içerisinde sterilizasyonu sağlamak amacı ile bitkilerden ve ağaçların sürgünlerinden aldığı materyalleri yutağında enzimleyerek ürün haline getirdiği reçinemsi balmumu kıvamında bir maddedir.

Propolis, bitkisel kaynağa bağlı olarak 150 ila 180 ayrı bileşiği olan bir arı ürünüdür. Propolisi, doğal faydalı bir ürün olmasını sağlayan sinerjik etki gösteren içerisinde doğal olarak bulunan flavon'lar, flavonoidler, Terpenler ve terpenoidler Aromatik asit ve esterleri, steroidler, aminoasitler ve inorganik bileşikler gibi çok çeşitli biyoaktif bileşenler içermektedir. Propolisten izole edilen bileşenlerin en geniş grubunu flavonoidler oluşturmaktadır ve propolisin biyolojik aktivitesinin önemli bir kısmından sorumludur.

Dünyada ve ülkemizde bugüne kadar yapılan ve halen yapılmakta olan propolisle ilgili üniversite çalışmaları bu mucizevi arı ürünün gelecek için insanlara umut veren bir meteryal olması konusunda ışık olmaya devam ettiğini, çalışmaları yapan akademik çevreyi bu ürün ile ilgili yeni yeni bulgular elde etmesi propolis konusunun bir derya olduğunun en önemli göstergesi durumundadır.